ÜRÜNLERLE İLGİLİ SORULAR

Lityum Iyon, Lityum Demir Fosfat, Nikel Kadmiyum, Nikel Metal Hidrit, Kurşun Asit. Bu pil tiplerinin birçok türevi ve çeşidi de mevcuttur.

Enerji yoğunlukları, anlık ve sürekli akım kabiliyetleri, çalışma sıcaklıkları.

Piller seri bağlandığında gerilim değeri, paralel bağlandığında kapasite değeri artar. Seri bağlantı bir pilin artı kutbunun diğerinin eksi kutbuna bağlanması ile yapılır. Paralel bağlantı iki pilin artı ve eksi kutuplarının birbirine bağlanması ile yapılır. Bağlantılar için ısı oluşturmayan punta kaynak (Spot welding) yöntemi kullanılır.

Pillerin boşalmasını sağlayan akım deşarj akımıdır. Şarj edilerek doldurulmasını sağlayan akım şarj akımıdır.

PCM: Protection Circuit Module (Koruma devresi-sadece koruma sağlayan devredir)

BMS: Battery Management System (Batarya Yönetim Sistemi-bataryanın yönetilmesini sağlayan ve batarya hakkında kullanıcı ve cihazlara detaylı bilgi aktarabilen karmaşık devrelerdir)

CC: Constant Current (Sabit Akjm), CV: Constant Voltage (Sabit Gerilim)

Enerji ifadesidir. Wh: Watt Hour, kWh: Kilo Watt Hour, MWh: Mega Watt Hour

Seçilen pilin kapasitesi, anlık ve sürekli deşarj akımı, şarj akımı, boyutu, çalışma sıcaklığı uygulama için uygun olmalıdır. Uygulamadaki şartlar dikkate alınmadan üretilen bataryalar büyük tehlike arz eder. Ayrıca, uzak doğu ürünleri yerine yoğun güvenlik testleri ile ürünlerini onaylayan ve piyasaya süren Panasonic, Samsung, LG, vb. markalar tercih edilmelidir.

Serin yerde muhafaza edilmelidir. Metal cisimler ile aynı yerde saklanmamalıdır. %42-50 oranında şarj ile muhafaza edilmelidir. Kapasite ölçme durumu yok ise tam şarjlı olarak saklanmalı ve periyodik olarak şarj tekrarlanmalıdır. Sadece nikel kadmiyum (Ni-Cd) piller deşarjlı olarak muhafaza edilir.

Bu ifadelerin hepsi aynı anlama gelir. Pilin deşarj akımının değerini belirtmek için kullanılır. Örneğin 10C ifadesi, pilin, kapasitesinin 10 katı kadar bir akım ile deşarj edilebileceğini gösterir. Pil kapasitesi 2Ah ise 20A ile deşarj edilebilir demektir.

Pillerin + ve – çıkışlarının doğrudan veya çok küçük değerli bir direnç ile birbirine temas ettirilmesidir. Koruyucu muhafazalar içerisinde yapılan bu gibi testler mevcuttur. Kullanım ve üretim esnasında bu durumdan kesinlikle kaçınılmalıdır.

Silindirik pillerin tip ve modelleri bu isimler ile anılmaktadır. Standard duruma gelmiştir ve aslen pilin boyutları hakkında bilgi vermektedir. Örneğin 18650 için silindirik pilin çapı 18mm, yüksekliği 65mm’ dir. Diğer silindirik pillerde ve prizmatik pillerde aynı şekilde boyut bilgisi vermektedir.

Pilin 1 tam şarj edilmesini takiben tam deşarj edilmesi 1 tam saykıl/çevrim demektir. Şarj/deşarj döngüsü olarak da ifade edilmektedir.

Üretici teknik dokümanlarında belirtilen bu değerler pilden anlık yani birkaç saniye süre ile veya sürekli çekilebilecek deşarj akımını tanımlamaktadır.

Hafıza etkisi, pil içerisinde bulunan ancak kullanılamayan atıl kapasite anlamına gelmektedir. Hafıza etkisi sadece nikel kadmiyum pillerde mevcuttur. Tam şarj olmadan pili şarjdan çıkarma, tam deşarj olmadan şarja takma durumlarında meydana gelir. Depolama esnasında da oluşabilir ancak birkaç tam şarj ve tam deşarj ile depolamadan oluşan bu durum giderilebilir.

Pilin deşarjının sonlandırılması gerektiği alt sınır gerilim değeridir. Örneğin Li-Ion piller için 2.5V ile 3V aralığında değişmektedir.

Çalışma sıcaklığı ile deşarj sıcaklığı kastedilmektedir. Şarj sıcaklığı, pilin şarj edilirken aşmaması gereken sıcaklık aralığıdır. Depolama Sıcaklığı, üretici teknik dokümanlarında pillerin 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 1 yıl depolanması durumlarına göre ayrı ayrı verilir. Piller serin ortamda depolanmalıdır. İdeal sıcaklık 4ºC’ dir. Mümkün değilse ise teknik dokümanlarda verilen pil depolama süresine ve sıcaklığına uygun depolanmalıdır.

Koruma fonksiyonlarının kısaltmalarıdır. OVP: Over Voltage Protection (aşırı gerilim koruma), UVP: Under Voltage Protection (düşük gerilim koruma), OCP: Over Current Protection (aşırı akım koruma), SCP: Short Circuit Protection (kısa devre koruma), OTP: Over Temperature Protection (aşırı sıcaklık koruma)

Batarya bünyesinde kullanılan pillerin çalışma ve şarj esnasında gerilim değerlerinin aynı olması istenir. Ancak aynı olması mümkün olamayacağından üreticiye göre değişmekle birlikte genel olarak seri piller arasında en fazla 20mV fark olması kabul edilir. Bu sınır değerin dışına çıkan piller BMS ve PCM devreleri tarafından tespit edilerek dengeleme fonksiyonu aktif edilir. Dengeleme esnasında gerilimi yüksek olan pilin fazla olan enerjisi tüketilerek veya bu pilin enerjisi diğerlerine veya bataryaya aktarılarak dengeleme yapılabilir. İki çeşit dengeleme mevcuttur. Bunlar aktif ve pasif dengelemelerdir.

ALIŞVERİŞ VE GÖNDERİM

Sitemizde 256bit SSL güvenlikli bağlantı koridoru kullanılmaktadır. Bu, direkt olarak siz ile sunucumuz arasında kurulan izole bir bağlantıdır. Kredi kartı / banka kartı bilgileriniz sistemimizde asla kaydedilmez veya yöneticilerimiz dahi bu bilgileri asla göremezler. Mağazamızdan güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Güvenlik bizim çok önemsediğimiz bir konudur.

Tüm ürünlerimiz garantilidir. Ürün türüne göre farklı sürelerde garanti tanımlanmıştır. Pil gruplarında bu süre değişkendir. Garanti süreleri ürünlerin açıklama kısımlarında yazmaktadır.

Evet, siparişlerin takibinin ve yönetiminin kolay ve güvenli bir biçimde gerçekleştirilmesi için sitemizde bir hesap oluşturmalısınız. Bu sayede siz de kendi panelinizden siparişinizin durumunu görebilir, geçmiş siparişlerinizi görebilirsiniz.

Evet, havale veya EFT ödemelerini sistemimiz kabul etmektedir. Bunun için sipariş adımlarını takip edin ve havale/eft seçeneğini seçin. Ardından Banka Hesaplarımızdan birine belirtilen tutarı, açıklamaya sipariş numarasını mutlaka ekleyerek yatırın. (Banka hesap bilgilerimiz sipariş sonunda görüntülenecektir.) Daha sonra sipariş sürecini hızlandırmak ve daha güvenli hale getirmek için dekontu siparis@batronenerji.com adresine gönderin.

Evet. Siparişinizi oluştururken yönergeleri takip edin ve ilgili sayfada kapıda ödeme seçeneğini seçin. Kargonuz size ulaştığında ödemeyi kargo personeline nakit veya kredi kartı ile yapabilirsiniz.

Evet, siparişinizi verdikten sonra takip eden ilk 30 dakika içinde siparişinizi iptal edebilirsiniz. Bunu sağlamanız için hesabınıza giriş yapmanız gerekir. Değişim durumlarında canlı yardım veya telefonla müşteri temsilcimizle görüşebilirsiniz. Detaylı bilgi için İade ve Değişim Politikamızı okuyabilirsiniz.

Şimdilik sadece Kayseri’de bulunan showroom’da ve üretim tesisimizde hizmet vermekteyiz. Dilerseniz iletişim ziyaret edebilirsiniz.

1000 TL üzeri tüm alışverişlerinizde kargo ücretsizdir.

Tüm iade ve değişimlerde kargo ücreti tarafımızdan karşılanır. Ücretsiz olarak gönderebilirsiniz. Bunun için müşteri temsilcimizin size vereceği kod ve yönergelerle bu işlemleri ücretsiz sağlayabilirsiniz.

Stokta görünen ürünler mümkünse aynı gün içerisinde gönderilir. Teslimat süresi yurt içinde 3 iş günüdür. Ancak özel ve kişiselleştirilmiş ürünler üretim planlaması dahilinde üretilir ve gönderimi yapılır.

Faturanız ürünle birlikte adresinize gönderilir.

Siparişiniz, ürün boyutlarına göre özel olarak ve kargo süresince korunacak şekilde özenle paketlenir.

Siparişinizi verdikten sonra, siparişinizin durumunu üyelik panelinizden ve/veya tarafınıza iletilen kısa mesajlar ve e-postalar ile takip edebilirsiniz.

Paketinizi kargo personelinden teslim alırken gözle görünür bir hasar tespit ederseniz, kargoyu teslim almayı reddedin ve kargo personeline tutanak tutturunuz.

İstek listesi, beğendiğiniz ürünleri gelecekte kolayca bulabilmek için panelinizde favori olarak işaretlediğiniz ürünlerdir. Bu sayede henüz satın almaya karar vermediğiniz ürünleri istek listesine kaydedebilir ve gelecekte kolayca bu ürünlere ulaşabilirsiniz.

Aradığınız cevabı bulamadınız mı?

Sorun değil! Canlı Destek’ten yardım alabilir veya Bize Ulaşabilirsiniz.